2014 School Bus Safety Roadeo


2014 Roadeo Pictures

2014 State Roadeo Committee

2014 State Roadeo Committee


2014 State Championship Contestants

2014 State Championship Contestants


L to R (Doug Smith, 3rd Place / Victor Garza, 2nd Place / Corey Patton, 1st Place)

L to R (Doug Smith, 3rd Place / Victor Garza, 2nd Place /  Corey Patton, 1st Place)

State Championship Results

STATE CHAMPIONS
1st Place: COREY PATTON, South Bay Joint USD
2nd Place: VICTOR GARZA, Newport-Mesa USD
3rd Place: DOUG SMITH, Snowline Joint USD

SPECIAL NEEDS CHAMPION
1st Place: GENO SYCOCO, Los Angeles USD
2nd Place: SALVADOR REYES, Los Angeles USD
3rd Place: PHILLIP CERVANTES, First Student, Fresno

STATE TEAM
SNOWLINE JOINT USD – Doug Smith, Shirlee Olson & Channon Bourassa

Southern Roadeo Results

ELITE CLASS
1st Place: Doug Smith, Snowline JUSD
2nd Place: Corey Patton, South Bay USD
3rd Place: Shannon Bourassa, Snowline JUSD
4th Place: Shirlee Olson, Snowline JUSD
5th Place: Elfido Escobar, Los Angeles USD
6th Place: Victor Garza, Newport-Mesa USD
7th Place: (tied) David Lancaster, San Diego USD
7th Place: (tied) Juan Valladolid, Los Angeles USD

PROFESSIONAL CLASS
1st Place: John Lewis, Los Angeles USD
2nd Place: Cheryl Selph, Newport-Mesa USD
3rd Place: Miguel Rodriguez-Santana, San Diego USD
4th Place: Veronica Gaston, Los Angeles USD
5th Place: Trudy Lewis, Colton Joint USD
6th Place: Kristen Malone, Lake Elsinore USD
7th Place: Tomas B Arellano, Orange USD

OPEN CLASS
1st Place: Dale Sharp,, Snowline JUSD
2nd Place: Devery Chiles, Los Angeles USD
3rd Place: Marcos Aguirre, Los Angeles USD
4th Place: Juliann Saneater, Newport-Mesa USD
5th Place: Nydia Pichardo, South Bay USD
6th Place: Eric Smith, Snowline JUSD
7th Place: Nick Crouch, Student Transportation America, Santa Maria

SPECIAL NEEDS
1st Place: Geno Dycoco Los Angeles USD
2nd Place: Salvador Reyes, Los Angeles USD
3rd Place: Jose Los Banos, San Diego SD

NOVICE
Dale Sharp, Snowline Joint USD

BEST REPRESENTED
Los Angeles Unified School District

Northern Roadeo Results

ELITE CLASS
1st Place: Michelle Derryberry – Marysville Joint USD
2nd Place: Ronald Phillips, Marysville Joint USD
3rd Place: William Phan, Student Transportation of America, San Jose
4th Place: Frank Zapata, Alum Rock Union SD
5th Place: Vidal Durna, Sequoia Union HSD
6th Place: Steven Fabela, Fresno USD
7th Place: Paul Lundholm, Mt. Diablo USD

PROFESSIONAL CLASS
1st Place: Derek Bosserman, Tahoe-Truckee USD
2nd Place: Jenny Fisher, Kern HSD
3rd Place: Kelli Watson, Student Transportation of America, San Jose
4th Place: Laura Martinez, Central Unified SD
5th Place: Anthony Marcelja, Gateway USD
6th Place: Yvette Sanchez, Mt. Diablo USD
7th Place: Terry Wilson, West County Transportation

OPEN CLASS
1st Place: Rafael Meza, Student Transportation of America, San Jose
2nd Place: Teresa Horn, Kern HSD
3rd Place: John Wells, Elk Grove USD
4th Place: Brad Gillett, First Student, Santa Rosa
5th Place: Jacen Price, Kern HSD
6th Place: Corina Perez, Student Transportation of America, San Jose
7th Place: Maria Villa, Kern HSD

SPECIAL NEEDS
1st Place: Leslie Bouton, First Student, Fresno
2nd Place: Blanca Sanchez, First Student, Fresno
3rd Place: Phillip Cervantes, First Student, Fresno

NOVICE
Brad Gillette, First Student, Santa Rosa

BEST REPRESENTED AWARD
1st Place: KERN HIGH SCHOOL DISTRICT
2nd Place: Student Transportation of America, San Jose
3rd Place: West County Transportation JPA